Rychlý kontakt Odběr novinek Napište nám

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

O obci > Čestné občanství > Čestní občané 2019

Čestné občanství obce Cejle 2019

U příležitosti III. setkání rodáků obce Cejle bylo dne 15.6.2019 uděleno další čestné občanství. S rozhodnutím zastupitelů obce Cejle bylo toto občanství uděleno paní Anně Krausové, panu Josefu Hromádkovi, panu Josefu Trávníkovi a panu Jaroslavu Nevoralovi.

všichni.jpg

 

Anna Krausová

Paní Anna Krausová sice není rodačkou, ale své srdce Cejli zasvětila. Přistěhovala se k nám v roce 1999. Jako pedagog vypomáhala ve zdejší základní i mateřské škole. V roce 2005 byla oslovena tehdejším starostou obce panem Němce, zda by byla ochotna vést kroniku naší obce. Paní Krausová to brala jako velkou výzvu a souhlasila. Ještě téhož dne jela na školení kronikářů do Jihlavy. Vzhledem k tomu, že v té době kronika nebyla vedena, začala shromažďovat materiály pro zpětné zápisy. Hledala na půdě obecního úřadu, ze zápisů zasedání vedení obce i od bývalých starostů. Když zápisy za 15 let dopsala, zůstala u této záslužné činnosti dodnes. Její zápisy v kronice obohatil její manžel a tudíž byl život lidí zachycen slovem i krásnými obrázky. Jak říká paní Krausová, dnes jsou zápisy do kroniky mnohem obsáhlejší, neboť zastupitelé obce připravují každoročně mnoho činností, kterých se účastní nejen místní občané, ale i návštěvníci z nejbližšího okolí.
krausová.jpg

Josef Hromádka

Pan Josef Hromádka se narodil v Cejli. Protože byl vyučen prodavačem potravin, pracoval v Jihlavě u firmy Pramen. V roce 1956 byl na základě domluvy Jednoty Třešť a Národního výboru Cejle uvolněn z Pramenu a v tomto roce se svojí manželkou převzal prodejnu, kterou řídil až do roku 1984. Jistě si každý z vás vzpomene, že pan Hromádka se snažil vždy zajistit veškerý sortiment potravin, i když to bylo v některých letech hodně obtížné. V roce 1990 byl zvolen do zastupitelstva a stal se starostou obce. Hodně času ve svém volebním období věnoval provozu dodávky vody pro všechny občany. V té době musel každodenně kontrolovat hladiny vod ve velkém rezervoáru i v Hynkově prameni. V zimě od 6 a v létě již od 4 hodin ráno. Většinu času věnoval bezproblémovému fungování obce, ke které vzhlíží s úctou a láskou dodnes. I přesto, že patří mezi starší občany, do dnes se zúčastňuje všech kulturních akcí a na tanečních zábavách nevynechá jediný tanec. Ke své obci vzhlíží s úctou a láskou a není mu lhostejné kde a jak žije.


hromádka.jpg

Josef Trávník

Pan Josef Trávník se ve veřejném životě naší obce angažoval v 70. a 80.  letech, které naši obec poznamenaly nebývalým rozmachem výstavby. Zrealizovaly se zde stavby potřebné pro život lidí. V akci Z byla provedena kanalizace spolu se zaklenutím potoka, byl vybudován horní rybník, provedena generální oprava budovy bývalé školy a vystavěna nová budova mateřské školy pro 60 dětí, postavila se budova jednoty a hostince, na Hutích v této době byla vybudována ubytovna Motorestu, lyžařský vlek a přístupová komunikace. Do dnešní doby pro nás nezaplatitelnou akcí bylo vybudování mirošovského prameniště. Toto dílo v té době stálo 3 miliony a bylo technicky velmi náročné. Stavby se tenkrát zúčastnili prakticky všichni občané obce s velkou zásluhu tehdejšího tajemníka Bohuslava Jilicha. Další akcí v této době byla akce Tělovýchovné jednoty, která  vybudovala fotbalové hřiště, které do dnes prošlo mnoha úpravami, ale jsme všichni rádi, že ho máme. V těsné blízkosti Myslivecký svaz postavil svoji budovu. K naší obci patřily i Dvorce, kde byla zbudovaná kanalizace, vyměněny vodovodní trubky, vybudován vodovod na Zastávce a prodejna. Pan Trávník spolu se svými občany a tajemníkem Bohuslavem Jilichem se v tomto období zasloužili za mnoho investičních akcí, ale byl hojně podporován i kulturní život a naše obec byla na vrcholu svého růstu. Za tuto záslužnou činnost bývalá Vláda předala naší obci čestné uznání I. stupně za rok 1979.


trávník.jpg

Jaroslav Nevoral

I pan Jaroslav Nevoral patří mezi naše rodáky a narodil se v domku č.p. 7, po chalupě U Jouklů. V 6-ti letech začal chodit do jednotřídní školy v Cejli. V roce 1955 opustil svoji rodnou obec a začal studovat v Litomyšli. Po vojně učil na Zemědělském odborném učilišti v Jihlavě a od roku 1987 tady působil jako ředitel až do odchodu do důchodu. Protože měl a má hodně velké pouto k Cejli, rozhodl se, že pro nás i budoucí generace zmapuje historii naší obce. Během celého roku většinu času trávil v archivech, navštěvoval různé matriky, ale i občany naší obce. Doposud máme hrozně málo faktů z dávných dob a proto jsme moc rádi, že se mezi námi našel člověk, který věnoval veškerý svůj volný čas tomu, aby posháněl co nejvíce informací a dat o historii a životě našich občanů. Na základě těchto údajů bude vydána historicky první kniha o Cejli. Práce, kterou pan Nevoral zdarma odvedl pro naši obec je nezaplatitelná a moc si ji všichni vážíme.  


nevoral.jpg