Sportovní areál s fotbalovým hřištěm se nachází téměř na konci obce v krásném zázemí pod lesem. Sportovní kabiny jsou neustále opravovány a rozšiřovány.
Činnost TJ Cejle můžete sledovat prostřednictvím pravidelně vydávaného zpravodaje Cejláčku.
Vznik tělovýchovné jednoty v Cejli
První sportovní klub v obci byl založen v roce 1933. Hřiště o rozměrech 20 x 30 m vzniklo v místech, kde dnes stojí autobusová zastávka. Sportovní klub začal svoji činnost v oddíle kopané. Malé rozměry hřiště však dovolovaly pouze hru, která by se dnes mohla nazvat „minikopaná“. Hra byla provozována systémem 2, 1, 3 (obránci, záloha, útok), protože i s brankářem mohlo na hrací plochu
nastoupit pouze 7 hráčů. Výstroj si musel každý hráč obstarat za své prostředky. Jako kabina sloužila hráčům místnost v hostinci, odkud společně odcházeli na hřiště v doprovodu nadšených fanoušků a místní dechovky řízené Jiřím Jilichem.
Každý zápas byl neopakovatelnou záležitostí téměř celé obce. Po větších zápasech se v místním hostinci konaly taneční zábavy. Výtěžek z těchto zábav byl vedle dobrovolných členských příspěvků a vstupného na zápasy velkým přínosem do pokladny klubu.
Fotbalisté sportovního klubu dosahovali při zápasech pěkných výsledků. Téměř každý soupeř odcházel poražen a to nejen nezvyklými rozměry hřiště, ale především velkými výkony a nadšením hráčů. Nejčastějšími soupeři cejleckých fotbalistů byli hráči z Janštejna, Batelova, Rantířova, Třeště a Mirošova. Rovněž naši fotbalisté hostovali na hřištích těchto soupeřů. Hráči se na zápasy dopravovali dle svých možností, nejčastěji pěšky a na kolech.
Klubovou barvou se stala modrá a bílá/modrobílá síla. Obec v roce 1936 uvolnila pozemek v pěkném prostředí na okraji lesa.
Okupace naší vlasti Hitlerovským Německem činnost sportovního klubu značně narušila a v roce 1943 docela zastavila. Při vzpomínkách na tyto dávno minulé časy nelze nevzpomenout průkopníky, kteří stáli u zrodu všeho tohoto dění. Byl to především Josef Suchý, Josef Vejvoda, Antonín Veselý, Josef Zlatuška, Vojtěch Zeman, Josef Jelínek, Jiří Jilich, Jaroslav Zeman a Josef Mikšl. Někteří z nich právě ve Sportovním klubu Cejle udělali své první fotbalové krůčky a ve sportovní činnosti
pokračovali v jiných tělovýchovných jednotách, jako například Josef Mikšl v Rudé Hvězdě Jihlava, Josef Suchý v Matadoru Tábor a Antonín Veselý ve Sportovním klubu Horní Cerekev.
V roce 1961, za pomoci okresního výboru pro tělesnou výchovu a sport, byla v naší obci založena tělovýchovná jednota, která pracovala při kulturním klubu JZD. Dne 9. dubna se konala ustavující schůze, na které byl předsedou zvolen Stanislav Volf.
V roce 1981, kdy bylo vedení TJ svěřeno spolehlivým organizátorům se konala ustavující schůze Tělovýchovné jednoty Cejle v kulturním domě ve Dvorcích. Mezi zakládající členy patří: Otomír Klubal, Jaromír Pešout, Jaroslav Rutsch, Zdeněk Mareš, Josef Holzbauer, Josef Zlatuška a Ladislav Mareš.
V roce 1986 bylo při oddílu kopané založeno družstvo žáků, ve kterém bylo organizováno 16 chlapců z Cejle, Dvorců, Kostelce a Dolní Cerekve. Na konci 80. let měl celorepublikově fotbal zelenou, svaz dával dotace 77 Kč na člena a hlavně se sháněli noví členové oddílu. V sezoně 1990/1991 borci v Cejli vyhráli okresní přebor a mělo se postoupit do kraje. Z důvodu nevyhovujícího zázemí a také financí se postup přenechal Polné. Hráči se na hřišti převlékali ve stavebních buňkách, o vodě a elektrice se jim mohlo jenom zdát. V následujících letech se hrál stále okresní přebor s umístěními v první polovině tabulky. V roce 1993 ukončil trenérskou činnost L. Švihálek a novým lodivodem se stal Zdeněk Kameník. V této době někteří hráči ukončili svoji kariéru a na jejich místo přišli hráči z Jihlavy. Z blíže nespecifikovaných důvodů se fotbalová aktivita v Cejli v roce 1996 ukončila a celé mužstvo i s trenérem se přesunulo k našim sousedům do Kostelce, kde se v té době postavilo nové hřiště. Avšak v květnu roku 1999, kdy se na ustavující schůzi rozhodlo o novém vedení klubu v čele s paní Dagmar Marešovou, se fotbal vrátil, snad navždy do Cejle. Začínalo se téměř od nuly, přihlásilo se mužstvo do IV. třídy. Převlékalo se stále ve stavebních buňkách, které byly stále více v dezolátním stavu, hrálo se na písku, voda nebyla. Hned první sezonu postoupilo mužstvo Cejle do III. třídy. A jak to bývá, pomalu začali opouštět starší hráči své pozice a mladí, nezkušení hráči, se pomalu rozkoukávali. Mužstvo Cejle sestoupilo zpět do IV. třídy a pod vedením nového trenéra, Milana Duchana začali budovat nový tým. Cesta byla trnitá, dlouhá, ale nadšení veliké.
Fotbalové hřiště v Cejli vybudované v roce 1983
Novodobá historie TJ Cejle
Další dlouhodobá novodobá historie kopané v Cejli se začala utvářet úplně náhodou. V roce 2001 se rozhodli dva pánové Pavel Červenec a Ladislav Král přesídlit z Jihlavy do Cejle. V rámci přestavby a stavby domů se rádi po únavné manuální práci chodili dívat na fotbal v Cejli, v té době IV. třídu okresního přeboru. Výsledky byly různé, někdy dobré, někdy špatné, ale lidé a prostředí kolem fotbalu bylo fajn. Pavel Červenec v roce 2003, po rekonstrukci domu, dal návrh, že se v Cejli založí mládež a spolupráci nabídl L. Královi. Ten měl rozestavěný dům a moc se mu do toho nechtělo. Nicméně svolil a už v tom byli oba až po uši. V roce 2003 se založilo družstvo žáků, začalo se hrát od sezóny 2003/2004 – starší žáci okresní přebor. První zápas byl přátelák se žáky Kostelce. Do 2 měsíců od založení se tým zvětšil na cca 25 dětí. Souběžně se žáky působil do roku 2009 i tým mužů ve IV. třídě. Od sezony 2003/2004 až do sezony 2008/2009 trénovalo žáky duo Červenec–Král. V sezóně 2008/2009 začal trénovat A tým mužů P. Červenec ve IV. třídě OP. Cejle skončila poslední se 4 body. Dorost trénoval pan Bohuslav Dolejší z Dolní Cerekve a žáky pan Král.
Na výroční členské schůzi v prosinci 2009 byl zvolen nový výkonný výbor Tělovýchovné jednoty Cejle: Ladislav Král (předseda), Pavel Červenec (tajemník-sekretář), Roman Gattringer (hospodář), členové výboru: Luděk Slavětínský, Tomáš Batrla, František Zlatuška, Rostislav Hošek. V rámci nových zákonů bylo 3. srpna 2016 občanské sdružení TJ Cejle převedeno na zapsaný spolek s názvem Tělovýchovná jednota CEJLE z.s. V tomto roce se výkonný výbor Tělovýchovné jednoty CEJLE z.s. skládal z: Ladislav Král (předseda), Pavel Červenec (sekretář), členové výboru: František
Zlatuška, Jan Zlatuška, Tomáš Batrla, Jan Havel, Jiří Bednařík, Jan Kovář, Jan Špindler, Andrea Zlatušková, Aleš Čáp, Josef Veselý.
V roce 2023 slaví Tělovýchovná jednota Cejle 90 let své existence. Poslední setkání proběhlo při příležitosti oslav 85letého výročí založení klubu a to v sobotu 21. 7. 2018. Během této doby se mnohé změnilo. Covid zastavil činnost zájmových aktivit, nemohlo se hrát a trénovat. Rozehrané soutěže se zastavily a již nedohrály. V ročnících 2019/2020 a 2020/2021 se odehrála pouze zhruba polovina zápasů. V řadách fotbalistů byly bohužel změny zásadní. Výsledkem nucené pauzy byl radikální odliv hráčů z kategorie mužů, proto se na sezónu 2021/2022 již nepřihlásilo do soutěže mužstvo TJ Cejle B a tento stav bohužel přetrvává. Aktuálně je tedy do soutěže přihlášen jen jeden tým mužů a to do okresního přeboru Jihlavska.
Naopak velmi pozitivní je narůstající počet mládežníků. Zásluhou Honzy Zlatušky se podařilo vytvořit mládežnickou základnu v takovém rozměru, že se od sezóny 2022/2023 přihlašují do soutěže 3 mládežnické týmy! Pokud se podaří v tomto rozměru mládež udržet, o budoucnost klubu bude postaráno. Výchova mládeže je v dnešní době prioritou klubu a v tomto trendu se bude pokračovat. Je potřeba vyzdvihnout spoustu nadšenců, kteří se mládeži věnují a mají tak na tomto úspěchu velký podíl – mimo již zmíněného Honzy Zlatušky, také Pepu Veselého, Radka Steinbacha, Radima Ohnsorga, Lukáše Foita a Jardu Svobodu.
Nelze nezmínit i náš areál, který má stále vynikající parametry a kvalita povrchu je jedna z nejlepších na okrese, ne-li v kraji. Díky obci vyrostlo nové zázemí pro zařízení a materiál na údržbu hřiště.
Tradičně každé dva roky probíhá propískování hlavní travnaté plochy. Letos se po 14 letech vyměnilo oplocení. Poděkování patří všem, kteří v průběhu uplynulých let pracovali na fungování klubu, a všem, kteří se zasloužili o další mezníky v dějinách klubu TJ Cejle. Samozřejmě poděkování míří směrem k obci Cejle za tradiční finanční podporu a za pomoc při řešení různých situací, které
se během činnosti klubu vyskytují. V neposlední řadě velké díky patří všem fanouškům, příznivcům a divákům za jejich návštěvy na sportovních akcích a za loajalitu vůči klubu!
Výčet obsazování soutěží a umístění v letech 2018-2023:
• 2018/2019 Cejle A okresní přebor 5. místo,
Cejle B IV. třída 10. místo;
• 2019/2020 Cejle A okresní přebor 6. místo,
Cejle B IV. třída 12. místo;
• 2020/2021 Cejle A okresní přebor 5. místo,
Cejle B IV. třída 10. místo;
• 2021/2022 Cejle A okresní přebor 10. místo,
Cejle mladší žáci 9. místo, Cejle mladší
přípravka (výsledková tabulka není
zveřejňována);
• 2022/2023 Cejle A okresní přebor 11. místo
(poslední bez sestupu, setrvání v okresním
přeboru), Cejle starší žáci 3. místo, Cejle
starší přípravka (výsledková tabulka není
zveřejňována), Cejle mladší přípravka
(výsledková tabulka není zveřejňována).
Vývoj sportovního areálu
Výstavba nových kabin u fotbalového hřiště Cejle 2001